NUUKO Single Phase Off-grid Inverter NKI-PV5000-24
Built-in 100A Solar Charger
Wide MPPT Range 40-500V
Workable with Generator
Complete CE Certificate
Support Lithium/Lead-acid Battery
Lithium Battery Activation
Detachable Dust Cover
Feed-into Grid
WiFi Monitoring(optional)
  • Brand:
    NUUKO
  • Item NO.:
    NKI-PV5000-24
Specifications
Model
NKI-PV5000-24
AC Input
Rated Input Voltage (VAC)
208 / 220 / 230 / 240; L + N + PE
Voltage Range (VAC)
90~280±3 (normal mode); 170~280±3 (UPS mode)
Frequency (Hz)
50 / 60 (Auto Adaptive)
AC Output
Rated Capacity (kW)
3.6
Surge Power (kVA)
5.7
Voltage (VAC)
208 / 220 / 230 / 240
Power Factor (PF)
1
Frequency
50/60Hz±0.1%
Switch Time (ms)
10 (normal mode) / 10 (UPS mode)
Wave Form
Pure Sine Wave
Overload Capacity (Batte Mode)
60s@102%~110% load; 10s@110%~130% load;
3s@130%~150% load; 0.2s@>150% load
Max. Effciency (Batte Mode)
92.7%@24VDC
Parallel Quantity
NA
Charger (PV / AC)
Solar Charger Type
MPPT
Max PV input current / power
18A / 5000W
MPPT Range@Operating Voltage (VDC)
40~450
Max PV Open Circuit Voltage (VDC)
500
Max PV Charge Current (A)
100
Max AC Charge Current (A)
100
Max. Charge Current (PV + AC) (A)
Battery
Normal Voltage (VDC)
24
Floating Charge Voltage (VDC)
27
Overcharge Protection (VDC)
30.5
Batte Type
Lithium and Lead-acid
Interface
HMI
LCD
Interface
RS485 / RS232 / USB / Dry Contact
Monitoring
WiFi (Optional)
General Data
Ingress Protection
IP21
Operating Temperature
-10℃~50℃
Relative Humidity
5%~95% (Non-condensing)
Storage Temperature
-15℃~60℃
Net Weight (kg)
6.4
Dimensions (W*H*D)
420*284*94mm
Max. Operating Altitude
4000m (Derating above 1000m)
Advantages of NUUKO Single Phase Off-grid Inverter NKI-PV5000-24
Built-in 100A Solar Charger: